یک نماینده مجلس دلایل عدم همکاری بانک ها در عمل به تکالیف قانونی خود در حوزه پرداخت تسهیلات مسکن را تشریح کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، بهروز محبی نجم آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره عدم تمایل بانک ها به اعطای تسهیلات ساخت مسکن و در مقابل اعطای تسهیلات به کارکنان و کارمندان خود پرداخت.

وی درباره علت عدم همکاری بانک ها برای اعطای تسهیلات ساخت مسکن و اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: یکی از مسائلی که باعث شده بانک ها به سمت اعطای تسهیلات مسکن روی نیاورند بحث تسهیلات تکلیفی است که بر عهده بانک هاست.

محبی نجم‌آبادی با بیان اینکه قریب به ۲۰۰‌ هزار میلیارد در سال ۱۴۰۲ در تبصره ۱۶ تسهیلات تکلیفی فرزند‌آوری، ازدواج و مسکن و… را تعیین کرده ایم افزود: بانک ها به این مساله اعتراض دارند که این میزان تسهیلات تکلیفی که قاطبه آنها قرض‌الحسنه است کار را برای آنها سخت کرده است.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: البته به تازگی آمار و ارقامی از تسهیلات اعطایی بانک ها به کارمندان و کارکنان خودشان منتشر شده که نشان دهنده این است که دلایلی که بانک ها مطرح می کنند که اعتبار لازم را ندارند صحت ندارد و بانک ها توانمندی های بیشتری دارند.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: اخیرا اما با رایزنی های صورت گرفته، سقف وام خرید و ساخت مسکن به دو برابر افزایش یافته است. علاوه بر این بانک ها هم موظف شده اند که سهم بیشتری را نسبت به سال های گذشته در حوزه اجرای قانون جهش تولید مسکن تخصیص دهند تا بتوانیم مشکلات و موانع معضل بزرگ مسکن را به حداقل برسانیم.

محبی نجم آبادی توضیح داد: برای حل معضل مسکن باید برخی مسائل حل شود که یکی از این مشکلات تخصیص زمین و همچنین تخفیف در قیمت مصالح است که دولت باید از تمام جهات برای ایجاد این زیرساخت ها کمک کند.

وی افزود: در سمت دیگر ماجرا بانک ها هستند که باید به مردم کمک کنند تا سرمایه لازم برای ساخت مسکن به دست آنها برسد. دولت خودش نباید به ساخت ورود کند و تنها راه کمک دولت به رونق مسکن سازی اعطای تسهیلات، اعطای زمین و ارزان سازی پروانه های ساخت شهرداری هاست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مساله دیگری که باعث شده بانک ها تمایلی به سوق دادن تسهیلات خود به سمت مسکن نداشته باشند، این است که به سمت بنگاه داری رفته اند که این موضوع در بانک های خصوصی جدی تر است.

محبی نجم آبادی افزود: مشکل ناترازی مالی در حال حاضر در بانک ها خیلی جدی است. در آیین نامه ای که مجلس برای بانک مرکزی تدوین کرده هم قید شده که بانک ها باید به مرور از مسیر بنگاه داری خارج شوند، قطعا بانک نباید رقیب بخش خصوصی شود بلکه باید بخش خصوصی را تقویت کند و در ضرر و زیان آن شریک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ