آپارتمان های زیر ۶۰ متر الان ۳۳.۵ درصد از سهم معاملات مسکن پایتخت را در اختیار دارند، اما براساس آمار‌های رسمی فراوانی این مدل خانه ها شش سال قبل کمتر از ۲۳ درصد بوده است.

آمار‌هایی که در آرشیو بانک مرکزی وجود دارد، مشخص می کند مهر ماه سال ۹۶ خانه هایی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر بیشترین سهم را در مقایسه با آپارتمان هایی با متراژ دیگر در خرید و فروش های بازار مسکن داشتند. روندی که تا سال ۹۸ ادامه داشت، اما از آن موقع بییشترین فراوانی در معاملات بازار مسکن تهران در اختیار واحد‌هایی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ متر قرار گرفت.

برای اینکه تصور بهتری از این روند در ذهنتان داشته باشید، بدنیست بدانید مهر ماه شش سال قبل که هنوز ماجرای خروج آمریکا از برجام مطرح نشده بود و دلار در محدوده چهار هزار تومان معامله می شد، حدود ۸۰ درصد خرید و فروش های بازار مسکن تهران بابت خانه هایی با متراژ بالای ۶۰ متر به امضا رسید. فقط در عرض یک سال سهم این مدل خانه ها در معاملات رسمی به کمتر از ۷۰ درصد تنزل پیدا کرد.

سهم خانه های بالای ۶۰ متر در معاملات مسکن مهرماه ۹۸ تا ۱۴۰۱ در محدوده ۷۰ درصد باقی ماند و حالا آخرین داده های رسمی که به مهرماه امسال تعلق دارد، مشخص می کند این عدد آب رفته دقیقا به ۶۶.۵ درصد رسیده است.

جهش قیمت خانه های نقلی در تهران

قیمت آپارتمان ۶۰ متری در تهران شش سال قبل از زبان آمار‌های رسمی به طور متوسط ۲۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. اگر آن موقع سراغ گران ترین محدوده بازار مسکن تهران یعنی منطقه یک می رفتید، خرید خانه ۶۰ متری به شکل میانگین ۶۱۵ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان هزینه داشت. همین خانه را در منطقه ۱۸ واقع در جنوب شهر ۱۳۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان می فروختند. فراموش نکنید هر متر خانه در تهران آن زمان به شکل میانگین چهار میلیون و ۷۹۰ هزار تومان معامله می شده است.

قیمت آپارتمان ۶۰ متری حالا با گذشت شش سال تقریبا ۱۴ برابر شده است. چون بانک مرکزی می گوید در ماهی که پشت سر گذاشتیم، هر متر آپارتمان مسکونی در تهران تقریبا ۷۶ میلیون معامله شده و اینطوری خرید آپارتمان ۶۰ متری در تهران چهار میلیارد و ۵۶۰ میلیون پول لازم دارد.

قیمت آپارتمان در تهران مهرماه ۹۷ با رشد تقریبا ۸۰ درصدی درمقایسه با مهر ۹۶ به متری هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید. یک سال بعد یعنی مهر ۹۸ متوسط قیمت مسکن در تهران متری ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به ثبت رسید. مهر ۹۹ خرید هر متر خانه حدود ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مهر ۱۴۰۰ تقریبا ۳۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان هزینه داشت. مهر پارسال این عدد به ۴۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و مهر امسال به ۷۶ میلیون تومان ارتقا پیدا کرد.

جدید‌ترین فایل های مسکونی برای آپارتمان ۶۰ متری

قیمت آپارتمان ۶۰ متری در مجیدیه تهران توسط فروشنده ای چهار میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان اعلام شده است. فروشنده برای خانه ای که ۱۷ سال از عمر بنا آن می گذرد، تقریبا متری ۷۹ میلیون تومان قیمت گذاشته که نزدیک متوسط قیمت مسکن در کل تهران است. مجیدیه بخشی از منطقه هشت تهران به حساب می آید که بانک مرکزی می گوید متوسط قیمت خانه در این بخش از شهر به متری ۷۲ میلیون تومان رسیده است. چنین خانه ای در شمال تهران الان به شکل متوسط نزدیک هشت میلیارد و ۹۴۰ میلیون تومان ارزش دارد.

متوسط قیمت مسکن در منطقه یک تهران که گرانترین محدوده شهر است، به متری ۱۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده و بررسی ها از جدید‌ترین فایل های مسکونی نشان می دهد فروشنده ای در محله ازگل تهران واقع در منطقه یک برای آپارتمان ۶۰ متری هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون قیمت گذاشته است. خانه ای که تقریبا ۱۰ سال از زمان ساختش می گذرد و با امکاناتی مثل آسانسور، انباری و پارکینگ فروخته می شود.

قیمت آپارتمان ۶۰ متری در جنوب شهر طبیعتا کمتر است و وقتی سراغ محله ای مثل یافت آباد در منطقه ۱۸ می‌رویم، می توانیم با پشینهادی های کمتر از دو میلیارد ملاقات داشته باشیم.

قیمت آپارتمان ۶۰ متری به‌عنوان مثال توسط فروشنده ای در یافت آباد، دقیقا یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون اعلام شده است. این یکی ۲۰ سال قبل ساخته شده و مهمترین ایراد آن نداشتن آسانسور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ