خانه دار شدن و خریدن خانه آرزوی هر جوانی محسوب می‌شود. آرزویی که دست یافتن به آن در شرایط اقتصادی ایران و قیمت‌ها در بازار مسکن کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد. وام مسکن برای جوانانی که از حالا به فکر رهایی از مستاجری و خانه دار شدن برای آینده خود و فرزندان خود هستند، با یک برنامه ریزی بلند مدت می‌تواند تا حدی گره گشا باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، هر شخص 18 سال تمام به بالا یا هر شخصی که حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شود، می‌تواند به افتتاح حساب پس انداز مسکن جوانان اقدام کند. این حساب از انواع حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت است. دارنده حساب مذکور با سپرده گذاری ماهانه مطابق برنامه اعلامی از سوی بانک، بین 5 تا 15 سال بعد می‌تواند وام مسکن جوانان را دریافت کند.

در ادامه به بررسی جزییات این وام و نحوه دریافت آن می‌پردازیم؛

شرایط وام مسکن جوانان

برای افتتاح حساب برای وام مسکن جوانان، متقاضی باید 18 سال تمام داشته باشد و یا دادگاه رشد او را تایید کرده باشد. در این حالت متقاضی می‌تواند برای خود یا افراد تحت قیمومیت و ولایت خود افتتاح حساب کند.

متقاضی پس از افتتاح حساب مسکن جوانان، هر زمان که بخواهد می‌تواند از حساب خود برداشت کند، به شرط آن‌که موجودی از حداقل مبلغ تعیین شده از سوی بانک کمتر نشود.

همچنین مبلغ واریز ماهانه در آغاز هر سال برای متقاضیان جدیدی که در آن سال افتتاح حساب می‌کنند، توسط بانک مرکزی ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است، این مبلغ در سال 1400 ماهیانه 200 هزارتومان تعیین شده است.

دارنده حساب وام مسکن جوانان در هر زمان که مایل باشد، می‌تواند حساب مذکور را به یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کند.

موعد تحویل وام مسکن به دارنده حساب مذکور بین 5 تا 15 سال بعد از افتتاح حساب است. همچنین نرخ سود تسهیلات وام مسکن از 6 تا 9 درصد است. این رقم به مدت زمان بازپرداخت این وام توسط متقاضی بستگی دارد. ضمنا حداکثر مدت برای بازپرداخت وام تا 20 سال است.

میزان وام مسکن جوانان چقدر است؟

میزان تسهیلات دریافتی برای خرید مسکن به مدت زمان سپرده گذاری ماهانه متقاضی بستگی دارد. به صورتی که اگر دارنده حساب طی مدت پنج سال سپرده گذاری، ماهانه به حساب وام مسکن جوانان خود واریزی داشته باشد، کمک هزینه خرید مسکن برای او در تهران با 60 درصد افزایش در سال 1400 به 400 میلیون تومان می‎‌رسد. این مبلغ در کلانشهرها 350 میلیون و در سایر شهرها 300 میلیون تومان است.

حال اگر مدت زمان سپرده گذاری ماهانه دارنده حساب 15 سال باشد، این مبلغ در تهران در پایان سال پانزدهم، یک میلیارد تومان است. همچنین در کلانشهرها و سایر شهرها نیز به ترتیب 850 میلیون و 700 میلیون تومان است.

گفتنی است که میزان تسهیلات وام مسکن بطور کلی، پس از انجام کارشناسی توسط کارشناسان بانک، به میزان 80 درصد قیمت کارشناسی شده مسکن است. ضمن این‌که ملک مورد نظر نباید بیش از 20 تا 25 سال سن داشته باشد.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن جوانان

برای افتتاح حساب وام مسکن جوانان در بانک مسکن باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

* سند مالکیت
* کلیه پروانه‌های ساخت
* کلیه پایان کارهای ساختمانی
* مبایعه نامه
* تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده
* قبض برق ساختمان
* اصل دفترچه یا کارت
* گواهی حقوق یا جواز کسب
* درصورت درخواست شعبه، کپی بنچاق
* درصورت وجود وکیل، وکالت نامه
* اجاره نامه ملک در املاک اوقافی
* تکمیل نمونه فرم‌های دریافت وام مسکن جوانان

نحوه انصراف از دریافت وام مسکن جوانان

متقاضیان برای انصراف از وام مسکن جوانان دو راه دارند، می‌توانند سود سپرده خود را بگیرند یا این‌که حساب خود را به بستگان نزدیک خود منتقل کنند. در صورت انتخاب راه اول، دریافت سود سپرده با نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ