عضو کمیسیون عمران مجلس می گوید: متاسفانه دولت قانونی که به منظور بهبود وضعیت بازار مسکن توسط مجلس تحت عنوات جهش تولید مسکن تصویب شد را به درستی اجرایی نکرده است. اگر این قانون اجرایی شود بخش زیادی از اقشار متوسط و ضعیف جامعه صاحب ملک خواهند شد.

به گزارش اخبار ساختمان، سید البرز حسینی از لزوم مدیریت قیمت مولفه های موثر بر افزایش قیمت مسکن گفت: نکته اصلی این است که در علم اقتصاد همه چیز به یکدیگر وابسته‌ است و رونق یا رکود تمام حوزه ها نیز به عامل اصلی، یعنی ارزش ریال و ارز مربوط است.

وی افزود: متاسفانه با کاهش قدرت ریال در برابر دلار، شاهد صعود یا نزول بسیاری از بازارها شدیم که از جمله مهم ترین آن ها، مسکن بوده است. مسکن به واسطه اینکه از ابتدایی ترین نیازهای یک انسان برای گذراندن زندگی است، مهم ترین نیاز مردم است.

حسینی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن امنیت معیشتی مردم را به خطر انداخته است، اظهار کرد: اکنون قیمت رهن و اجاره به دلیل افزایش نرخ دلار و بی ثباتی بازارهای مختلف بسیار بی حساب و کتاب بالا رفته است و مستاجران تحت فشار بسیار زیادی هستند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد که تاثیر افزایش نرخ ارز موجب بالا رفتن قیمت مصالح و کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش غیرمنطقی ارزش زمین‌ چه در تهران و چه در سایر استان ها و شهرها شده است و دولت باید پیگیری این مسئله باشد.

او ادامه داد: متاسفانه دولت قانونی که به منظور بهبود وضعیت بازار مسکن توسط مجلس تحت عنوات جهش تولید مسکن تصویب شد را به درستی اجرایی نکرده است. اگر این قانون اجرایی شود بخش زیادی از جامعه صاحب ملک خواهند شد.

عدم تناسب درآمد و هزینه‌ها به واسطه سقوط ارزش ریال، زندگی را سخت کرده است

این نماینده مجلس گفت: بنابراین تورم و عدم تناسب درآمد و هزینه ها مشکل اصلی است و تا زمانی که این تناسب ایجاد نشود، هرچقدر پیش برویم باز هم به گرد پای تورم نخواهیم رسید و مدام فاصله حقوق و هزینه خانوار عقب خواهد ماند.

حسینی با بیان اینکه وام ودیعه و وام خرید مسکن برای خانه اولی ها نیز به درستی پرداخت نمی شود، گفت: متاسفانه در شرایط فعلی نیز بانک ها برای ارائه تسهیلات همکاری چندانی نداشته اند و ما بارها مسئولان مرتبط را به کمیسیون عمران و مجلس دعوت کرده ایم اما همچنان این فشار بر مردم پابرجاست.

عضو کمیسیون عمران مجلس در انتها خاطرنشان کرد: با این حساب و با وجود بالا بودن نرخ مسکن به واسطه قیمت دلار و گران تمام شدن هزینه ساخت مسکن، این بازار با رکود مواجه شده است و مهم این است که موج گرانی را کنترل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp chat