وام‌ های جدید مسکن با وجود بهبود نسبی سقف همچنان به کار خانه اولی ها نمی آید و دست این گروه که باید هدف اصلی سیاستگذار برای وام‌ دهی تلقی شوند، از تسهیلات ۹۶۰ میلیون تومانی خالی خواهد ماند چراکه استطاعت پرداخت اقساط آن را ندارند.

به گزارش اخبار ساختمان، بررسی سطوح فعلی قیمت های پیشنهادی مسکن در مناطق متوسط شهر تهران نشان می دهد خرید یک واحد نقلی در این مناطق به بودجه ای بین سه تا چهار میلیارد تومان نیاز دارد و در این بین یک زوج با فرض اینکه درآمد قابل توجهی داشته باشند و از عهده اقساط وام مسکن زوجین بربیایند باز هم باید دست‌کم بیش از دو برابر مبلغ وام را به آن بیفزایند تا امکان ورود به بازار مسکن و آغاز فاز جستجو را پیدا کنند.

سقف وام مسکن در تهران برای زوجین با احتساب جعاله به ۹۶۰ میلیون تومان رسیده است اما همچنان تکافوی لازم برای خرید مسکن توسط خانه اولی ها را ندارد. هنوز فرآیند پرداخت این وام به متقاضیان آغاز نشده و مراحل مقدماتی آن در شبکه بانکی در جریان است اما تحقیق از فعالان بازار مسکن نشان می دهد این وام دست‌کم تاکنون موجب افزایش تقاضای خرید مسکن از ناحیه زوج های خانه اولی نشده و آنها افزایش موثر حضور یا تماس این گروه از متقاضیان مسکن را حس نکرده اند.

در عوض این طور به نظر می رسد که وام های جدید ممکن است تا حدودی تحریک کننده تقاضای تبدیل به احسن املاک مصرفی در بازار مسکن باشد و به این ترتیب احتمالا از ماه آینده بر تعداد کسانی که فکر تبدیل خانه خود به واحدی بزرگ تر یا در موقعیت بهتر را در سر می پرورانند و با این انگیزه برای پرس و جو و بازدید از فایل ها به بازار مراجعه می کنند، افزوده شود.

آنچه بارز است اینکه وام های جدید مسکن با وجود بهبود نسبی سقف همچنان به کار خانه اولی ها نمی آید و دست این گروه که باید هدف اصلی سیاستگذار برای وام‌دهی تلقی شوند، از تسهیلات ۹۶۰ میلیون تومانی خالی خواهد ماند چراکه استطاعت پرداخت اقساط آن را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ