رئیس مرکز پژوهش های مجلس، گفت: مسکن بخش بزرگی از هزینه خانوارها را می بلعد و بدون کنترل آن، تلاش دولت برای مهار و کاهش تورم در زندگی مردم ملموس نخواهد بود.

 بابک نگاهداری در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران، با اشاره به افزایش ۱۰ برابری قیمت مسکن در پنج سال اخیر، اقدامات دولت برای کاهش ناترازی عرضه و تقاضا در بازار مسکن را مثبت ارزیابی کرد و ملموس شدن آن در زندگی مردم را منوط به مهار تورم مسکن دانست.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به رشد سنگین قیمت مسکن و اجاره بها در بازه زمانی ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۲، افزود: در سبد خانوارهای ایرانی، اصلی ترین هزینه مسکن است و اگر نتوانیم تورم مسکن را کنترل کنیم، تلاش های دولت برای مهار تورم در سایر حوزه ها خیلی در زندگی مردم ملموس نخواهد بود.

واقعیت این است با سرمایه ای شدن مسکن، حوزه مصرفی این کالا و به خصوص بازار اجاره تحت تأثیر تورم های سنگین قرار گرفته و سرریز آثار تورمی به سبد هزینه ای خانوارها، آن ها را به شدت در تنگنا قرار می دهد؛ از این رو، حتی تثبیت و مهار تورم کالاهای اساسی در نتیجه تلاش های دولت نیز نمی تواند اثر ملموسی بر کیفیت معیشت خانوارها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ