سازمان ملی زمین و مسکن در گزارشی جزئیات تازه ای از تغییر اسناد مالکیت اراضی دستگاه ها به وزارت راه و شهرسازی را در قالب اجرای ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن منتشر کرده است که بر اساس این گزارش مجموع سند زمین های منتقل شده به نام این وزارتخانه به حدود سه هزار هکتار رسیده است.

به گزارش اخبار ساختمان به نقل از روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، وزارتخانه های جهاد کشاورزی، علوم تحقیقات و فناوری و نفت در صدر دستگاه هایی هستند که اسناد زمین های مازاد خود را برای ساخت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده اند.

بر اساس این گزارش بیش از یک هزار و هشتصد هکتار از این زمین ها متعلق به وزارت جهاد و کشاورزی، ۵۵۴ هکتار متعلق به زمین های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۱۶۳ هکتار مربوط به زمین های شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت می شود.

وزارت آموزش و پرورش با ۱۴۳ هکتار، شرکت ذوب آهن با ۶۸ هکتار و وزارت کشور با ۶۷ هکتار زمین هم در فهرست نهادهایی هستند که اسناد زمین های مازاد خود را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده اند.

گفته شده این اراضی در ۲۶ استان کشور واقع شده که بیشترین میزان انتقال اسناد اراضی متعلق به مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان ایلام بوده است. البرز و اصفهان هم به ترتیب رتبه دوم و سوم در انتقال اسناد مالکیت زمین های مازاد دستگاه های دولتی به وزارت راه و شهرسازی را دراختیار دارند.

پیش از این سازمان ملی زمین و مسکن اعلام کرده بود از آنجا که این زمین ها در محدوده شهرها قرار دارند هزینه آماده سازی و ایجاد زیرساخت های لازم در آنها برای ساخت مسکن دولتی به مراتب پایین تر از زمین هایی خواهد بود که خارج از محدوده شهر تامین شوند.

اسناد مالکیت این زمین ها براساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی منتقل شده که براساس آن کلیه وزارتخانه ها، موسسات و دستگاه های دولتی مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی مازاد و فاقد ساخت و ساز در اختیار خود را بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ