اخذ مالیات از خانه های خالی یکی از منابع درآمدی دولت است اما تاکنون عایدی چشمگیری در پی نداشته و شناسایی این خانه ها همچنان با چالش هایی مواجه است.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس قانون مالیات خانه های خالی، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

وظیفه شناسایی خانه های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است که این وزارتخانه با راه اندازی سامانه املاک و اسکان نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی افراد اقدام کرد و کسانی که در مهلت تعیین شده نتوانستند این اطلاعات را ثبت کنند، خانه آن ها به عنوان خاله خالی به سازمان امور مالیاتی از سوی وزارت راه و شهرسازی معرفی شد.

به طور کلی در فاز نخست حدود ۵۱۵ هزار واحد خالی شناسایی شده بود که تعداد آن بعد از اصلاح و پالایش کمتر شد؛ در این راستا بر اساس اطلاعات سال ۱۴۰۰ است، حدود ۶۳ هزار خانه خالی شناسایی و برای مالکین این خانه ها برگه مطالبات مالیاتی صادر شده است.

با این حال امارها حاکی از آن است که دولت در سه ماه نخست سال جاری فقط یک میلیارد و ۴۸۹ میلیون تومان مالیات از محل خانه های خالی کسب کرده است. این درحالی است که آن طور که دولت در قانون بودجه سال جاری پیش بینی کرده، قرار است از خانه های مسکونی خالی از سکنه ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات اخذ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ