معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در یک برنامه تلویزیونی گفت: اطلاعات و داده‌هایی که از خانه‌های خالی موجود در کشور در اختیار داریم قابل اتکا نیست اما برای اجرای این قانون بسیار مصمم هستیم.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد مسیحی معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور دریک  برنامه تلویزیونی درباره تاخیر در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی گفت: به اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی مصمم هستیم، اما اطلاعاتی که در دسترس ما قرار دارد قابل اتکا نیست.

وی در ادامه افزود: احصاء هویت ملک و مالک بر عهده وزارت راه و شهرسازی است. ۱۲ هزار واحد مسکن خالی به ما ارائه شده است، اما تکلیف زیاد روشن نیست؛ چون ملک باید بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشد تا خانه خالی به حساب بیاید.

وی افزود: داده‌هایی که از خانه‌های خالی در اختیار ما قرار داده شده است دارای ایراداتی هست و به همین دلیل نیاز است که این اطلاعات دوباره بازشناسی شود.

محمد مسیحی گفت: تا کنون بر اساس داده‌های موثق ما می‌توانیم بر سه هزار خانه خالی موجود در کشور مالیات ببندیم اما این در حالی است که میزان خانه های خالی خیلی موجود در کشور بسیار بیشتر از این میزان است و بنابراین نیاز است تا اطلاعات کامل تری نسبت به این موضوع در اختیار ما قرار گیرد.

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: لازمه گرفتن مالیات در هر پایه ای، اخذ و داشتن اطلاعات قابل اتکا و به موقع است و جمع آوری اطلاعات خانه های خالی، کاری سخت است

احصاء اطلاعات ملک و مالک دشوارترین مرحله است

علی فرنام – کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌های مجلس هم گفت: اصلی ترین موضوع و دشوارترین قسمت دیرکرد درباره اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، احصاء اطلاعات ملک و مالک است.

وی افزود: مبنای طرح احصاء اطلاعات ملک و مالک بر خود اظهاری کامل توسط مالکان است.

علی فرنام گفت: داده‌ها و اطلاعاتی که قرار است احصاء شود و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده شود باید مکان محور باشد.

کارشناس مسکن مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه هدف این قانون مبارزه با سوداگری مسکن است، گفت: در قانون جدیدی بازدارندگی دیده شده است، اما این قانون بعد از چند مدت نیاز به اصلاح دارد.

الاعات مربوط به خانه های خالی چه زمانی تکمیل می شود؟

محمود محمودزاده – معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم گفت: تاکنون تعداد یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی شناسایی شده است و پیامک هم به مالکان این واحدها ارسال شده است.

وی افزود: در تلاش هستیم تا پایان دی ماه اطلاعات ما از خانه‌های خالی کامل و تا آخر این ماه اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی نهایی شود.

محمودزاده گفت: با توجه به زمان ثبت نام خود اظهاری خانوار‌ها و همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری و ظرفیت کم سامانه‌های ثبت نامی مشکلاتی به وجود آمد.

وی افزود: کلام ” قانون خوب و اجرای بد” اصلاً درست نیست. نباید تمام مشکلات اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی به وزارت مسکن و شهرسازی نسبت داده شود

سامانه املاک و اسکان رسمیت دارد؟

مهدی طغیانی – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت: سامانه های ثبت نامی باید راحت باشد تا شهروندان بتوانند به راحتی اطلاعات خود را ارائه کنند.

وی افزود: وزارت مسکن و شهرسازی باید تابع قانون باشد و این سامانه املاک را رسمیت دهد تا این سامانه جا بیافتد قانونگذار تمام اینها را پیش بینی کرده است، اما در این باره کوتاهی شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ