دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفت: درحالی که دولت و مجلس در حال تسهیل گری برای افزایش ساخت و ساز و عرضه مسکن است، پرداخت هزینه های شهری از سوی انبوه سازان به شهرداری آن هم با قیمت های بالا ادامه دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، فرشید پورحاجت با اشاره به روند ثبات قیمت مسکن در کشور، افزود: افزایش عوارض شهرداری و پروانه ساخت بر روی قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت و باعث افزایش قیمت خواهد شد و شرایط را برای سایر حوزه های بخش مسکن سخت می کند.

وی توضیح داد: اکنون بار سیاست های اشتباه شهرداری در موضوع ساخت و ساز را دولت بر دوش می کشد و حتی در طراحی بسته های حمایتی از انبوه سازان مجبور به مذاکره با شهرداری و گرفتن تخفیف می شود، این درحالی است که شهرداری و سازمان نظام مهندسی باید در خدمت توسعه شهر باشند و مسولیت کسری ساخت و ساز را نیز تا حدودی بپذیرند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان ادامه داد: تسهیل شرایط در صدور پروانه و خدمات فنی- مهندسی از سوی دستگاه های مربوطه سرعت ساخت و ساز را در کشور افزایش خواهد داد و برنامه دولت برای کنترل قیمت مسکن را حمایت خواهد کرد.

پورحاجت گفت: اینکه شهرداری بدون توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و سیاست‌های کلان به دنبال افزایش چند برابری منابع درآمدی باشد، آن هم بدون در نظر گرفتن کیفیت خدمات ارایه شده و توسعه خدمات، نگاه خودخواهانه ای است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفت: توقع داریم همزمان با اجرای قانون جهش تولید مسکن سازمان‌های توسعه گرِ مسکن ، عملکرد خود را با برنامه دولت تطبیق دهند و دست از دیوان سالاری و اجرای سیاست افزایش درآمد بردارند.

به گفته پورحاجت علی رغم اینکه هزینه های بسیار سنگین بابت خدمات شهرداری و خدمات فنی- مهندسی از سازندگان مسکن دریافت می شود، اما هم چنان شاهد کاهش کیفیت خدمات مهندسان و شهرداری هستیم.

شهرداری در تعیین قیمت مسکن دخالت مستقیم دارد

پیش از این نیز فرشید ایلاتی کارشناس بازار مسکن نسبت به افزایش هزینه ها تا ۲۰ درصد به دلیل تحمیل هزینه های شهرداری بر ساخت و ساز خبر داد و گفته بود: اکنون شهرداری دخالت مستقیم در تعیین قیمت مسکن دارد، اما در موضوع توسعه مسکن پاسخگو نیست.

وی بیان کرد: در موضوع ساخت مسکن چندین دستگاه دخیل هستند و به دلیل مدل درآمدی شهرداری‌ها که به درآمدهای حوزه ساخت و ساز وابسته هستند باید برنامه ریزی شود که وابستگی بودجه شهرداری به ساخت و ساز کاهش یابد.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی تا وقتی شهرداری به درآمد صدور پروانه ساختمانی و غیره وابستگی دارد، هزینه های ساخت مسکن در شهرها نیز رو به افزایش است. اکنون بخش مهمی از هزینه های ساخت در شهرها به دلیل صورت حساب‌های شهرداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
WhatsApp ارتباط در واتساپ